Zo kan je personeel weer vlot aan de slag

Column | Ziekteverzuim
Soms is een werknemer voor langere tijd uit de roulatie, bijvoorbeeld bij een burn-out. Wat ik daarbij vaak zie, is dat de werkgever het personeelslid met zachte hand aanpakt. Het resultaat? Een lange opbouwperiode. En dat is onnodig!
mark-idzinga.jpg
 
door: Mark Idzinga - 11 jan 2011

Vorige week had ik een gesprek met een potentiële klant. In zo’n gesprek komen vaak de recente ziektegevallen langs. Tijdens dit gesprek bleek dat deze werkgever te maken heeft met een werknemer die nu anderhalf jaar ziek is vanwege psychische klachten: “een flinke burn-out”, aldus het hoofd P&O. Kort na de ziekmelding is de werknemer via de huisarts doorverwezen naar een psycholoog voor behandeling. De werknemer wordt tot op heden nog steeds behandeld. Hij heeft eerst een klein jaar volledig thuis gezeten en is inmiddels voorzichtig gestart met opbouwen. Werkgever heeft samen met de werknemer een opbouwschema gemaakt waarbij hij zijn werkzaamheden elke week met 1 uur uitbreidt.

 

Verbazing

Wat mij verbaast als ik zo’n verhaal hoor, is zowel de lange periode van afwachten als het lange opbouwschema om weer volledig aan de slag te zijn. Deze twee zaken zijn des te opvallender omdat de werknemer wel gelijk in behandeling is gegaan voor zijn klachten. En we mogen toch aannemen dat een behandeling leidt tot verbetering? Anno 2010 gebeurt mij dit nog altijd te vaak. De werkgever hanteert de fluwelen handschoen om de zieke werknemer volledig terug aan het werk te krijgen.

 

Vuistregels

Wanneer er sprake is van een serieuze ziekmelding, waarbij een werknemer een behandeling dient te ondergaan (bijvoorbeeld van een psycholoog, een fysiotherapeut, etc.) om geschikt te worden voor het eigen werk, hanteer ik altijd twee vuistregels:

  1. Indien een werknemer effectief behandeld wordt, neemt de belastbaarheid van de werknemer toe en kan hij dus weer (meer) gaan werken binnen een niet al te lang tijdsbestek.
  2. Na de periode van thuis zitten wordt er vlot opgebouwd, van 0 naar 40 uren per week in maximaal 2 maanden.

In het bovenstaande voorbeeld zou ik veel eerder aan de bel trekken bij de bedrijfsarts. Kennelijk slaat de behandeling door de psycholoog niet aan, de werknemer zit immers al een jaar thuis. Is de behandeling wel adequaat? Of, vallen zijn klachten wel mee en zijn er al passende arbeidsmogelijkheden? Op het moment dat er weer gewerkt gaat worden, is mijn advies om te starten met een belasting van twee uren per dag (conform de richtlijn van het UWV). Indien dit twee weken goed gaat kan de werknemer de twee weken daarna vier uren per dag werken. Enzovoorts, tot de werknemer zijn werk weer volledig heeft hervat.

 

Eindeloos opbouwen moet je zien te voorkomen

Uiteraard kan het gebeuren dat het de werknemer niet lukt om in dit tempo op te bouwen. Geen probleem. Maar dat is dan wel een reden voor mij om weer een herbeoordeling te laten uitvoeren door de bedrijfsarts en de bedrijfsarts te vragen of de behandeling nog steeds adequaat is. En natuurlijk is elk ziektegeval weer net iets anders en zal dus de opbouw naar volledig herstel altijd weer maatwerk zijn. Bovenstaande vuistregels voorkomen echter dat er onnodig lang niets gebeurd en daarna eindeloos wordt opgebouwd. Hier hebben volgens mij zowel werkgever (minder verzuimkosten) als werknemer (sneller weer beter en aan de slag) veel baat bij.

Meer dan 4000 praktische
antwoorden op ondernemersvragen

 
Laatste wijziging
11 jan 2011
 

Reageer op dit artikel

Deel je mening met andere ondernemers.
 
Petra van Reek
Beste Mark, Net als jij kan ik me er over verbazen hoe onnodig lang zieke medewerkers soms thuis zitten. Zonde, want zowel de werkgever als de werknemer zijn er niet bij gebaat. Voor de werkgever lopen de verzuimkosten hoog op en voor de zieke werknemer wordt de drempel naar werk alleen maar hoger. Als bedrijfspsycholoog is mijn ervaring dat mensen die op het werk zijn uitgevallen met psychische klachten het meest gebaat zijn bij snelle hulp door de bedrijfsarts en een bedrijfspsycholoog die kortdurende begeleiding aanbiedt gericht op werkhervatting. Zelf start ik altijd met uitgebreide psychodiagnostiek (eventueel in combinatie met psychiatrisch onderzoek) om direct een visie te kunnen vormen op de leervraag. Daarna organiseer ik z.s.m. een overleg op het werk met alle betrokken partijen voor terugkoppeling en advies n.a.v. de diagnostiek en om doelen af te stemmen voor het begeleidingstraject. Mijn ervaring is dat een goede start het halve werk is en daar al veel verzuimtijd mee gewonnen kan worden. Daarnaast hanteer ik, in tegenstelling tot een reguliere psycholoog waarnaar je wordt doorverwezen door de huisarts, geen wachtlijsten en houd ik contact met de werkgever. Ook dit scheelt vaak heel veel tijd én misverstanden door gebrekkige communicatie! Tot slot een tip. De snelste resultaten worden geboekt wanneer er al bij de eerste stresssignalen van een medewerker adequaat wordt ingegrepen. Hoe langer iemand thuis zit zonder hulp, hoe langer vaak ook de weg naar herstel. Zeker voor ziekteverzuim geldt dus de welbekende uitspraak: voorkomen is beter dan genezen.<BR><BR>
Gepost op dinsdag 31 januari 2012
 
 
 
Je naam
E-mailadres
Mijn mening
Neem de letters van het plaatje…
Typ deze hier in