Hoe ga ik om met de identificatieplicht?

Tips rondom de identificatie van je personeel
In Nederland moeten we altijd en overal een geldig identiteitsbewijs op zak hebben. Als werkgever ben je daarnaast ook verplicht de identiteit van je werknemers te controleren.
 

Direct antwoord op al je personeelsvragen

P&O-abonnement
Onder welke cao valt mijn bedrijf? Mag mijn werknemer zorgverlof opnemen als oma ook op kan passen? Mijn werknemer zegt dat... méér...
Prijs
150,-
per kwartaal
ex. 19% btw

Identificatieplicht:

Voor werkgevers bestaat de identificatieplicht uit drie onderdelen:

  • Een Verificatieplicht
  • Een Bewaarplicht
  • Een Zorgplicht

Verificatieplicht

Bij indiensttreding van een nieuwe werknemer ben je verplicht om de werknemer naar een geldig identiteitsbewijs te vragen. De werknemer is verplicht dit te tonen. Bij het controleren van identiteitsbewijzen moet je letten op:

  • de pasfoto: komt deze overeen met de persoon die voor je staat?
  • kenmerken: kloppen de genoemde fysieke kenmerken zoals lengte en leeftijd?
  • handtekening: laat de medewerker ter controle zichtbaar een handtekening zetten;
  • nationaliteit;
  • geldigheid van het document: is de vervaldatum nog niet verstreken?
  • is werken in Nederland toegestaan? Alleen voor de volgende landen geldt vrij verkeer van werknemers: België, Cyprus, Denemarken, Duitsland, Finland, Frankrijk, Griekenland, Groot-Brittannië, Ierland, IJsland, Italië, Liechtenstein, Luxemburg, Malta, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, Spanje Zweden en Zwitserland.

Let op: een rijbewijs en verklaring van de belastingdienst met sofi-nummer/burgerservicenummer vermelden geen nationaliteit en zijn dus géén geldige identiteitsbewijzen voor de verificatieplicht.

 

Bewaarplicht

Dit houdt in dat je zelf een kopie maakt van het identiteitsbewijs van alle werknemers die je in dienst neemt en deze in jouw administratie bewaart.

  • Eerst controleer je het identiteitsbewijs en maak je zelf een duidelijke kopie waaruit de aard en het nummer van het identiteitsbewijs blijken.
  • Vervolgens ben je verplicht deze kopie in je administratie op te nemen, zodat je bij controles de gevraagde inlichtingen kan verstrekken.
  • Daarnaast ben je verplicht om deze kopie tot minstens 5 jaar na het einde van het kalenderjaar waarin de werkzaamheden zijn beëindigd in de bedrijfsadministratie te bewaren. Dus stel dat de dienstbetrekking op 1 juli 2010 is geëindigd, dan moet je de kopieën van het identiteitsbewijs in ieder geval tot en met 31 december 2015 bewaren. Je hoeft in dit geval niet bij te houden wanneer iemands paspoort verloopt.
  • Je hoeft alleen bij de indiensttreding van een personeelslid een kopie te vragen. Je bent niet verplicht een nieuwe kopie in je administratie op te nemen als het identiteitsbewijs van de werknemer is verlopen.

Zorgplicht

Dit betekent dat je ervoor moet zorgen dat alle mensen die voor je werken, dus zowel eigen mensen als inleenkrachten, op het werk altijd een geldig identiteitsbewijs moeten kunnen tonen. Een Nederlands rijbewijs is in dit geval wel een geldig identiteitsbewijs.

  • Wijs alle mensen in jouw bedrijf erop dat ze tijdens werktijd altijd een geldig origineel identiteitsbewijs moeten kunnen tonen. Uitsluitend voor de identificatie op de werkplek is ook een Nederlands of Europees rijbewijs geldig.
  • Als er een controle plaatsvindt, moet je jouw medewerkers in staat stellen hieraan mee te werken. Je moet dus toestemming geven om tijdelijk de werkplek te verlaten om bijvoorbeeld elders in het bedrijf het identiteitsbewijs te pakken. Daarbij moet je de mogelijkheid geven om het identiteitsbewijs veilig te bewaren, bijvoorbeeld in een kluisjes.

Wat gebeurt er tijdens een controle?

Als de Arbeidsinspectie, Vreemdelingenpolitie, Uitvoering Werknemersverzekering (UWV) of de Belastingdienst een controle houdt op de werkplek, moet je jouw administratie kunnen laten zien. Als werkgever ben je verplicht hieraan mee te werken. Jouw werknemers moeten zich kunnen identificeren met een origineel identiteitsbewijs. In deze situatie mogen zij ook het Nederlandse of Europese rijbewijs gebruiken.

Als tijdens de controles blijkt dat er sprake is van onregelmatigheden (bijvoorbeeld dat je administratie niet in orde is), dan ben je mogelijk in overtreding. Op basis van de aard van de overtreding kan een boeterapport of een proces-verbaal opgemaakt worden. Daarnaast kunnen jouw werknemers meegenomen worden naar het politiebureau om hun identiteit te achterhalen. Eventuele inkomstenderving kun je dan niet verhalen.

 

Meer dan 4000 praktische
antwoorden op ondernemersvragen

 
Laatste wijziging
7 jun 2011
 

Reageer op dit artikel

Deel je mening met andere ondernemers.
 
Math Schepers
Mijn mening is en waar ik ook voor gebeld heb, dat je niet je indentieteitsbewijs mag kopieren en overal laten liggen of afgeven. Dit is duidelijk in strijd met de wet op Prive gegevens.<BR> Alleen jou werkgever mag een kopie in zijn/haar administratie hebben. Verder moet je altijd zelf je indentieteitsbewijs bij je dragen en op vordering van een bevoegdopsporings ambtenaar tonen. <BR> <BR> Verder mag er niks met je id.<BR>
Gepost op maandag 5 december 2011
 
 
Rolf Kunst
@Els Meinders: Zo juist een chat gehad met iemand van Antwoord voor bedrijven. Het is toegestaan mits het bedrijf het gemeld heeft bij het College Bescherming Persoonsgegevens.
Gepost op vrijdag 21 oktober 2011
 
 
Irene
En wat als datum, foto en handtekening klopt ,maar na controle van inspectie IS HET TOCH EEN VALS PASPOORT WAT JE NIET HEBT GEZIEN??<BR> Moet ik hem ontslaan maar daar blijft het dan niet bij ??
Gepost op maandag 5 september 2011
 
 
Els Meinders
Ik ben werkzaam in de schoonmaak, nu wil mijn werkgever dat er op alle panden waarop wij werkzaam zijn een kopie van mijn id bewijs ligt. mag dit ?
Gepost op dinsdag 26 april 2011
 
 
sage
En we zijn toch zo vrij in Nederland..<BR> Als je geen ausweis hebt moet je maar mee naar't bureau.
Gepost op woensdag 23 maart 2011
 
 
 
Je naam
E-mailadres
Mijn mening