door: Redactie MKB Servicedesk - 25 jul 2011
Wat is acquisitiefraude precies?
Acquisitiefraude is een vorm van fraude waarbij geprobeerd wordt om ondernemers te laten betalen voor advertenties, die uiteindelijk niet of nauwelijks geplaatst worden. Er is een aantal malafide acquisitiebureaus die geraffineerd te werk gaan. Ze hanteren een naam die lijkt op een betrouwbare organisatie, en voeren soms zelfs bedrijfslogo’s in dezelfde stijl om maar geen argwaan te wekken. In alle gevallen proberen de bedrijven een handtekening te ontrafelen, zodat je aan een contract vast zit. Vaak wordt er gesuggereerd dat er al een overeenkomst is, die ‘alleen nog even verlengd hoeft te worden’.
Wat kan ik doen om acquisitiefraude te voorkomen?
Los van de vervelende telefoontjes is er niets aan de hand zolang je geen handtekening zet. Let dus goed op voordat je iets ondertekent. Mocht je twijfels hebben over een bedrijf dat je een aanbieding doet voor een advertentie, ga dan bij
het Steunpunt Acquisitiefraude na of er meldingen over dit bedrijf bekend zijn.
Licht je personeel in over acquisitiefraude
Ook is het belangrijk om je personeel in te lichten over deze mogelijke vorm van fraude. Vooral in de vakantieperiode slaan acquisitiefraudeurs hun slag, als de baas met vakantie is. Er wordt dan druk uitgeoefend op secretaresses of ander personeel om de overeenkomst snel te ondertekenen. Zorg dat je personeel alert is op dit soort methodes, zodat ze fraudeurs snel zullen herkennen.
Klachten over MKB-Index / MKB-Wijzer
We hebben bij de MKB Servicedesk de laatste maanden veel klachten ontvangen over MKB-Index en MKB-Wijzer, ook wel Media Connect. Op deze websites staan links naar MKB-Nederland en de MKB Servicedesk, er is echter geen enkele vorm van samenwerking.
MKB-Wijzer probeert ondernemers om de tuin te leiden door te zeggen dat hun onderneming reeds staat ingeschreven en dat daar een abonnement aan vast zit voor twee jaar, omdat de ondernemer niet zou hebben opgezegd. Er wordt een tweejarig contract a 99 euro per maand geclaimd, wat bij bezwaar naar één jaar tegen 50 euro per maand wordt verlaagd.
In het dossier ‘Acquisitiefraude’ van MKB-Nederland kun je de laatste stand van zaken vinden, ook over andere bedrijven.
Wat als ik benaderd ben door een dubieus bedrijf?
Ga niet in op aanbiedingen van één van deze bedrijven, en reageer niet. Als je benaderd bent door MKB-Wijzer of een andere verdachte organisatie, meldt dit dan bij het
Steunpunt Acquisitiefraude.