Welk energieverbruik is normaal voor een ondernemer?

Gas, water, licht en elektriciteitskosten verschillen per vierkante meter
Hoeveel energie verbruikt een standaard ondernemer? En bij welke elektriciteitskosten of gas, water, licht rekening moet je je zorgen maken?
 

SenterNovem (nu onderdeel van Agentschap NL) onderzocht in 2007 de energieverbruikgetallen per branche in Nederland. De cijfers uit 2007 zijn de meest recente cijfers die branchebreed zijn verzameld. Het blijkt dat verbruiksniveaus, zelfs binnen branches, ver uit elkaar liggen. Puur op basis van de cijfers, zou je kunnen stellen dat hierin voor veel ondernemers nog een wereld te winnen is. Want wie wil nu niet lagere kosten voor gas, water, licht en elektriciteit?

 

Gemiddelden

Neem nu bijvoorbeeld het gasverbruik. Kleinere winkels in de non-foodsector (tot 19 werknemers) laten een enorm verschil zien in verbruik per vierkante meter bedrijfsoppervlak. De minst zuinige ondernemer in deze sector komt uit op 33 kubieke meter gas per jaar, waar de zuinigste winkelier kan aftikken op 4 kubieke meter. Het gemiddelde binnen deze branche ligt op 18 kubieke meter.

Het blijkt dat het verbruik per vierkante meter daalt wanneer de bedrijfsgrootte toeneemt. Het gemiddelde is gedaald tot 7 kubieke meter voor non-foodwinkels met meer dan 18 werknemers. Ben je een ondernemer met een supermarkt, ga dan uit van een gemiddelde van 16 kubieke meter gas per vierkante meter. Een kantoor van 200 tot 500 vierkante meter? Neem dan 21 kubieke meter als maat. Klopt dit met je jaarberekening?

 

Elektriciteitsverbruik

Minder invloed heeft de bedrijfsgrootte op de elektriciteitskosten. De meest zuinige ‘kleine’ non-foodwinkelier komt tot 29 kilowattuur (kWh) per vierkante meter, de minst zuinige tot 134 vierkante meter. Het gemiddelde is 81. De grotere non-foodondernemer komt net iets lager uit, op 72 kWh. Maar de absolute grootverbruikers zijn de supermarkten. De gemiddelde supermarkthouder mag per jaar maar liefst 467 kWh per vierkante meter verrekenen.


Doe nu de verlichtingsscan en kijk hoe jij kunt besparen op je verlichtingskosten!

 

Meer dan 4000 praktische
antwoorden op ondernemersvragen

 
Laatste wijziging
9 aug 2011
 
 
U heeft Flash player 8+ and JavaScript nodig om dit filmpje te bekijken.

Get Adobe Flash player

Een rondje energie besparen: afl. 2

Hoe bespaar je op koeling en verlichting? Slager Gerrit Takke vertelt hoe hij zijn energiekosten met €2000 heeft verlaagd.
 
U heeft Flash player 8+ and JavaScript nodig om dit filmpje te bekijken.

Get Adobe Flash player

Een rondje energie besparen: afl. 1

Hoe bespaar je op perslucht, verlichting en verwarming? Autohandelaar Mark Hoek krijgt nuttige tips.
 
 
 
Je naam
E-mailadres
Mijn mening
Neem de letters van het plaatje…
Typ deze hier in