Aantal cybersecuritybedrijven verviervoudigd, datalekken nemen toe

Hoe verbeter je de digitale veiligheid van jouw bedrijf?

Het aantal Nederlandse bedrijven dat zich bezighoudt met cyberbeveiliging is in vijf jaar tijd meer dan verviervoudigd. Tegelijkertijd waarschuwt het Nationaal Cyber Security Centrum voor ernstige kwetsbaarheden in veelgebruikte websitesoftware. Wat kunnen mkb'ers doen om hun digitale veiligheid te verbeteren?

Cyber security

Nederland telt inmiddels 962 bedrijven die gespecialiseerd zijn in cyberbeveiliging. Vijf jaar geleden waren dat er nog 233, blijkt uit cijfers van het Handelsregister van de Kamer van Koophandel (KVK), geanalyseerd door het ANP. Begin 2020 waren er zelfs nog maar iets meer dan honderd cybersecuritybedrijven actief.

De sterke groei hangt samen met de toenemende afhankelijkheid van digitale systemen en de groeiende behoefte aan bescherming tegen cyberaanvallen. Vooral voor kleinere bedrijven is het lastig om alle digitale risico's zelfstandig te beheersen. Gespecialiseerde bedrijven springen in dat gat door bijvoorbeeld IT-systemen te beveiligen, advies te geven en personeel te trainen.

Ernstige kwetsbaarheden in veelgebruikte websitesoftware

Dat cyberveiligheid ook voor het mkb een belangrijk aandachtspunt is, blijkt uit een recente waarschuwing van het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC). Op 21 oktober maakte het centrum bekend dat er twee kritieke kwetsbaarheden waren ontdekt in PHP, een programmeertaal die op grote schaal wordt gebruikt voor websites en webapplicaties.

Onder meer populaire systemen zoals WordPress, Joomla en Drupal maken gebruik van PHP. Via de kwetsbaarheden zouden kwaadwillenden onder bepaalde omstandigheden op afstand toegang kunnen krijgen tot systemen. Daardoor kunnen bijvoorbeeld websites worden overgenomen, gegevens worden buitgemaakt of online diensten uitvallen.

De waarschuwing was aanleiding voor verschillende overheidsorganisaties om hun websites tijdelijk offline te halen. Inmiddels zijn beveiligingsupdates beschikbaar. Volgens een update van het NCSC van 23 oktober blijkt misbruik ingewikkelder dan aanvankelijk werd gedacht en is de kans op grootschalige aanvallen kleiner. Het advies om de software zo snel mogelijk bij te werken, blijft echter van kracht.

Mkb steeds afhankelijker van digitale systemen

Niet alleen grote organisaties lopen risico. Ook kleinere bedrijven gebruiken digitale systemen voor bijvoorbeeld klantgegevens, betalingen, bestellingen en communicatie. Wanneer die systemen door een cyberaanval uitvallen, kan dat de dagelijkse bedrijfsvoering ernstig verstoren.

Volgens het NCSC spelen ook automatisering en kunstmatige intelligentie een rol in de veranderende cyberdreiging. Met behulp van AI kunnen kwetsbaarheden in systemen sneller worden opgespoord, maar ook worden misbruikt door kwaadwillenden.

Het aantal gemelde datalekken neemt eveneens toe. De Autoriteit Persoonsgegevens ontving in 2025 ruim 39.000 meldingen van datalekken, tegenover bijna 24.000 in 2020.

Wat kun je als ondernemer zelf doen?

Om de kans op een cyberincident te verkleinen, kun je verschillende maatregelen nemen:

  1. Controleer je website

    Vraag je websitebouwer of hostingprovider of je website PHP gebruikt en of de nieuwste beveiligingsupdates zijn geïnstalleerd.

  2. Houd software actueel

    Installeer beveiligingsupdates voor je website, computers, plugins en andere zakelijke systemen zo snel mogelijk.

  3. Gebruik tweestapsverificatie

    Beveilig belangrijke accounts met een extra verificatiestap, zodat een gestolen wachtwoord niet voldoende is om in te loggen.

  4. Maak regelmatig back-ups

    Bewaar een veilige kopie van belangrijke bedrijfsgegevens en controleer of je die ook daadwerkelijk kunt herstellen.

  5. Maak medewerkers bewust van risico's

    Zorg dat werknemers verdachte e-mails, spear phishing en andere vormen van digitale fraude herkennen.

Als je jouw website of IT-systemen niet zelf beheert, is het goed om contact op te nemen met je leverancier. Het NCSC benadrukt dat het belangrijk is om te controleren of beveiligingsupdates daadwerkelijk zijn uitgevoerd en of er aanwijzingen zijn dat systemen eerder zijn misbruikt.

Wat vind je van dit artikel?

Fleur Willemsen

Auteur

Fleur Willemsen

Fleur Willemsen is redacteur bij MKB Servicedesk.