Meer dan de helft van de zzp’ers is tegen het nieuwe voorstel voor de Zelfstandigenwet. Vooral de eis om minimaal drie opdrachtgevers te hebben, roept weerstand op. Dat blijkt uit een peiling van Knab onder ruim 1.000 zelfstandigen. Ook vrezen zzp’ers dat de wet het voor opdrachtgevers juist moeilijker maakt om hen in te huren.

Van de 1.068 ondervraagde zzp’ers zou 53% tegen het wetsvoorstel stemmen, terwijl 19% voorstander is. De overige 28% weet het nog niet. Dat is een flinke omslag ten opzichte van april 2025, toen nog 71% van de ondervraagde zelfstandigen positief stond tegenover de toenmalige plannen voor een Zelfstandigenwet.
Het nieuwe wetsvoorstel van minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie) moet meer duidelijkheid bieden over de vraag wanneer iemand als zelfstandige mag werken. Daarmee wil het kabinet onzekerheid over schijnzelfstandigheid wegnemen en opdrachtgevers meer zekerheid geven bij het inhuren van zzp’ers.
Vooral eis van drie opdrachtgevers omstreden
Het grootste bezwaar van zelfstandigen is de voorgestelde eis van minimaal drie volwaardige opdrachtgevers in het vorige en lopende kalenderjaar samen. Van de ondervraagden is 51% tegen deze voorwaarde.
Vooral zelfstandigen die langdurig aan één project werken, zien problemen. Zo kan een ict-specialist maanden of zelfs jaren voor dezelfde opdrachtgever werken, zonder dat dit automatisch betekent dat hij geen ondernemer is.
De weerstand is dan ook het grootst onder ict’ers: 73% is tegen het wetsvoorstel. Van de zzp’ers die in 2025 en 2026 samen minder dan drie opdrachtgevers hadden, is zelfs 74% tegen de plannen.
Zzp’ers vrezen strengere eisen van opdrachtgevers
Met de Zelfstandigenwet wil het kabinet een zogenoemde veilige haven creëren. Zelfstandigen en opdrachtgevers die aan alle voorwaarden voldoen, krijgen vooraf meer zekerheid dat er geen sprake is van een dienstverband.
Wie niet aan de nieuwe voorwaarden voldoet, kan volgens het wetsvoorstel nog steeds als zelfstandige worden aangemerkt op basis van de bestaande juridische regels. De eis van drie opdrachtgevers wordt dus niet voor iedere zzp’er verplicht.
Toch vrezen veel zelfstandigen dat opdrachtgevers straks alleen nog zzp’ers willen inhuren die aan alle nieuwe voorwaarden voldoen. Slechts 25% denkt dat de wet het voor opdrachtgevers makkelijker maakt om zelfstandigen in te huren. Bijna de helft (48%) verwacht juist het tegenovergestelde.
Volgens de peiling heeft de onzekerheid over de regels nu al gevolgen. Vier op de tien ondervraagde zzp’ers geven aan dat dit jaar een opdracht niet doorging of werd beëindigd vanwege onzekerheid over het inhuren van zelfstandigen.
Wat betekent de Zelfstandigenwet voor ondernemers?
Voor mkb-ondernemers die met zzp’ers werken, moet de nieuwe wet meer duidelijkheid geven over wanneer zij zelfstandigen kunnen inhuren zonder risico op schijnzelfstandigheid. Het voorstel bevat daarvoor twee toetsen: een zelfstandigentoets, die kijkt naar het ondernemerschap, en een werkrelatietoets, die beoordeelt hoe de opdracht in de praktijk wordt uitgevoerd.
De Zelfstandigenwet is nog niet definitief. Het wetsvoorstel ligt sinds 1 oktober 2026 ter internetconsultatie. Ondernemers, zelfstandigen en andere betrokkenen kunnen reageren op het voorstel. De beoogde ingangsdatum is 1 januari 2028.
Tot die tijd blijven de bestaande regels voor het beoordelen van arbeidsrelaties gelden, zoals de Wet DBA. Ook blijft de Belastingdienst handhaven op schijnzelfstandigheid.


